Farma v továrně i sdílená hudební zkušebna. Nápady mladých Čechů, jak zlepšit svět

Technologie
herbahelp1

Farma v městské továrně

Foto: Herba Fabrica

Herba Fabrica je první pražská softwarově řízená městská farma. Využívá moderní postupy: mikrozeleninu pěstuje vertikálně, teedy v patrech, čímž šetří místo, a hydroponicky, tedy v živném roztoku, čímž šetří vodu.  

Karolína Pumprová a Matyáš Smutný jsou studenti České zemědělské univerzity a svými městskými farmami reagují na alarmující čísla v zemědělství - zatímco populace rychle roste, zemědělské půdy či vody dramaticky ubývá. Je proto zapotřebí pěstovat plodiny i jinde a jinak.

 

Bylinky a houby z centra Prahy

Foto: Herba Fabrica

"Produkujeme čerstvé mikrobylinky a houby přímo ve městě. Jsme první městská farma svého druhu v centru Prahy. Naším cílem je lidem ukázat krásu městského farmaření a usnadnit cestu těm, kteří mají stejné představy o budoucnosti zemědělství jako my," říkají Karolína a Matyáš z projektu Herba Fabrica.

Vyzývají lidi, aby si podobné vertikální minifarmy založili ve svém bezprostředním okolí, třeba v nevyužívaném industriálním objektu. Tím také omezí neekologické dovážení zeleniny z druhého konce Evropy.

Karolína a Matyáš se stali nejúspěšnějšími inovátory Social Impact Award, neboť získali hned dvě ceny - od poroty i od patrona projektu.