Rozhovor s HerbaFabrica: Jak se pěstují bio bylinky v centru Prahy?

Ekologie
herbahelp1

Pár slov o přístupu k pěstování rostlin v HerbaFabrica

Jednoduše řečeno: Využívají staré a zchátralé městské budovy k pěstování bylinek bez chemie. Jde o první softwarově řízenou městskou farmu, hi-tech zemědělský projekt na hydroponické pěstování rostlin. Tento styl pěstování šetří životní prostředí a vodu. Navíc využívá opuštěné prostory.

Pražané už tedy nemusí pro čerstvé bylinky a zeleninu do vesnických zahrádek, ani nejsou vázáni sezónními farmářskými trhy.

 

Pro pěstování využíváte prostor Vnitroblock v pražských Holešovicích. Jak to funguje a co vlastně pěstujete?


Pěstování bylinek v jinak nevyužitých budovách

Na začátku je klasické semínko. Semena vybíráme pečlivě a pouze ta, která nejsou mořená – tedy jsou čistá, bez chemického ošetření. Semena pak ručně sejeme do substrátu z organických vláken. Po vyklíčení přesouváme rostliny do pěstírny s přirozenými podmínkami pro růst.

Pěstujeme mikrobylinky, například malý hrášek, slunečnici, ředkvičku, rukolu a mnoho dalších.

 

Jste první s tím přístupem k pěstování v České republice. Byl to váš nápad, nebo jste se inspirovali v zahraničí?

Přisuzovat si prvenství je vždycky ošemetné. Pravděpodobně jsme první městská, hydroponická farma na mikrobylinky v České republice. Tedy, téměř jistě. K tomu, že se dá pěstovat i jiným než klasickým stylem, nás inspirovalo laboratorní prostředí na AV a ČZU, kde se rostliny pro pokusy pěstují v plně kontrolovaných podmínkách. V praxi se momentálně snažíme o něco podobného.

Co se týče urban farmingu, neboli využití opuštěných městských prostorů pro zemědělské účely, inspirovali jsme se především v Holandsku nebo USA.

V zahraničí jsme také čerpali nápady na provedení, tedy vertikální způsob zemědělství, kdy jsou rostliny umístěny do pater nad sebou. To zajišťuje skvělou cirkulaci vody a živného roztoku.


Pěstování bylinek bez chemie

 

Má tento druh pěstování nějaké limity?

Hydroponicky se dá vypěstovat téměř cokoliv. Ale samozřejmě musíme myslet i na finanční stránku věci. Vzhledem k vysoké vstupní investici zatím pěstujeme hlavně zeleninu. Má vyšší tržní hodnotu než například pšenice. Máme samozřejmě v plánu pěstovaný sortiment rozšiřovat a zaměřit se na další bylinky a také saláty.

 

Jak dlouho trvá pěstování od semínka k dospělé rostlině?

U mikrobylinek je růstový cyklus od jednoho po tři týdny, záleží na druhu rostliny. Nedá se však mluvit o zcela dospělé rostlině, jelikož mikrobylinky jsou v podstatě výhonky.

 

Často zmiňujete čerstvost, kterou se vámi vypěstované bylinky mohou chlubit. Proč je tak důležité na ni dbát?

Jakákoli plodina po sklizni rychle ztrácí výživové hodnoty. Aktuálně je to problém především s dováženým ovocem a zeleninou, kdy transport trvá třeba i týden. Tedy od doby, kdy se plodina utrhne, do chvíle, kdy ji můžete zkonzumovat, tím pádem vymizí mnoho potřebných výživových hodnot.

Zatímco my plodiny sklidíme a ve stejný den je může mít zákazník na talíři.

 

V čem vidíte největší výhodu lokálně pěstovaných produktů? Když nejsou dováženy z daleka, jde se zcela vyvarovat chemickým postřikům?

Lokálnost a chemické ošetření spolu vlastně nesouvisí.


Pěstování probíhá zcela bez chemie

U lokálních potravin vidím největší výhodu v tom, že přesně víte, kdo je vyrobil nebo vypěstoval. To se o meruňce z JAR říct nedá, protože projde rukama tolika lidí, že se její původ prakticky ztratí. My pak nevíme, kde vyrostla, jak byla ošetřovaná a podobně. U českých zemědělců je podstatně snazší si původ potraviny vyhledat.

Chemickým postřikům se na rozdíl od našeho stylu zemědělství u toho konvenčního vyhnout nedá. Chemické ošetření proti rostlinným škůdcům a patogenům jde ruku v ruce s výnosem a potřebou trhu.

Jediný způsob, jak se tomu pokusit vyhnout, je vyhledávat potraviny označené BIO (což však nezaručuje, že se rostliny nesetkaly s žádnou chemií), nebo se jednoduše zeptat člověka od kterého si zeleninu kupujete.

 

Když se řekne městské pěstování, nejde se bránit myšlence na znečištěný městský vzduch. Ovlivňují zplodiny kvalitu nebo třeba dobu růstu rostlin?

Vzhledem k tomu, že pěstujeme v uzavřených podmínkách a veškerý vzduch, který do pěstebního prostoru přijde, je filtrovaný, se nás tato problematika netýká.

Troufnu si říci, že se to netýká ani rostlin vypěstovaných přímo v Praze na otevřených prostranstvích, protože tady není znečištění nijak velké.

 

Může si u vás bylinky koupit každý? Kdo je vás typický zákazník, jsou to třeba restaurace?

Ano, přesně tak, primárně od nás rostliny odebírají restaurace, ale své zákazníky máme i mezi jednotlivci. Je to o individuální domluvě. Stačí si udělat objednávku přes facebookovou stránku, e-mail nebo telefonicky a každý si může odnést svou čerstvou bylinku dle výběru. Tu pak uskladní v ledničce, kde vydrží čerstvá zhruba týden.

 

Co plány do budoucna? Hodláte tímto způsobem využívat i další opuštěné pražské lokality?

Trefa! Plánů máme hodně a tohle je rozhodně jeden z nich. 🙂